środa, 3 czerwca 2015

Typy treningow, czyli co i jak. (czesc 1)

Czesto zastanawiacie sie pewnie co cwiczyc i jak cwiczyc zeby osiagnac wymarzony cel.
Jedne z Was chca wypalic miesnie,  wysmuklic je, inne spalic tkanke tluszczowa.
Opisze Wam w szybki sposob jakie mamy rodzaje treningow.
Kazda z Was zapewne wybierze cos dla siebie :)

Na poczatek 3 podstawowe czesci, z ktorych MUSI skladac sie kazdy trening:

  • rozgrzewka
  • trening wlasciwy
  • rozciaganie (czyli wyciszenie)
1. CARDIO

Trening CARDIO – nazywany również treningiem aerobowym to jeden z najbardziej efektywnych treningów, jeżeli chcesz schudnąć. Równocześnie wzmacnia wydolność serca, zwiększa wytrzymałość organizmu i wpływa pozytywnie na dobre samopoczucie. Trening polega na utrzymaniu umiarkowanej intensywności ćwiczeń przez dłuższy czas, czyli w trakcie treningu nie powinniśmy przekraczać 60-70% naszego tętna maksymalnego (220 minus nasz wiek to nasze przybliżone tętno maksymalne).

Dzieki trenigowi areobowemu mozemy spalic tkanke tluszczowa. Ale pamietaj, ze musisz cwiczyc conajmniej 3-4 razy w tygodniu!

Cardio moze wykonywac kazdy! Swietnym teningiem cardio jest bieganie i jazda na rowerze czy rolkach:)
Jezeli nie lubisz biegac, mozesz cwiczyc w domu dzieki treningom dostepnym w intenecie:2. HIIT.
Trening interwałowy wysokiej intensywności (High Intensity Interval Training), czyli w skrócie HIIT to trening polegający na przeplataniu krótkich okresów bardzo intensywnego wysiłku okresami umiarkowanego wysiłku.

Przy treningu aerobowym tkanka tłuszczowa spala się w trakcie treningu, natomiast przy treningach interwałowych ma to miejsce po treningu, gdy  Twój organizm potrzebuje kolejnej dawki energii na odżywienie organizmu i regenerację. W tym okresie następuje redukcja tkanki tłuszczowej, a także poprawia się metabolizm. Deficyt i uzupełnianie utraconej energii może trwać nawet do 48 godzin po treningu.
Typowy czas trwania całego treningu HIIT wynosi maksymalnie 25 minut. Nie można tego treningu wykonywać częściej niż 3 razy w tygodniu. Trening możesz dostosować do swoich upodobań np. sprint na zmianę z szybkim marszem, jazda na rowerku ze zmiennym obciążeniem, gotowe zestawy ćwiczeń 
HIIT jest przeznaczony dla osob o DOBREJ kondycji fizycznej, nienadaje sie dla osob z nadwaga!!!
3. Trening interwalowy.
Polega on na powtarzaniu tego samego cwicznia w zadanym czasie o rownej intensywnosci i z okreslonymi przerwmi miedzy seriami. W takiej najbardziej klasycznej wersji interwal opiera sie na zasadzie, ze na jeden cykl cwiczeniowy przypada przerwa takiej samej dlugosci. Odmiana treningu interwalowego dla zaawansowanych jest TABATA (o niej napisze pozniej)

4. Cwiczenia ABS.
Ćwiczenia ABS (abdominal muscles) – to trening wzmacniający i kształtujący mięśnie brzucha. Zwykle zajęcia rozpoczynają się krótką rozgrzewką, po której następuje specjalistyczny trening ukierunkowany na wzmacnianie mięśni skośnych i prostych brzucha. Taki trening jest odpowiedni dla wszystkich, zarówno dla początkujących, jaki dla osób bardzo zaawansowanych w trenowaniu mięśni brzucha (jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza jeżeli masz problem z kręgosłupem).
ABS to również Abdominal Body System, czyli ćwiczenia na mięsnie ud, pośladków, brzucha i bioder z użyciem ciężarków na nogi. Takie zajęcia określane są wtedy skrótemBPU (biodra, pośladki, uda). Trening BPU pomaga wyszczuplić i ujędrnić dolne partie ciała, które są zazwyczaj dla kobiet najbardziej problematyczne. Wzmacnia je, wysmukla i likwiduje zbędną tkankę tłuszczową. Są to ćwiczenia siłowe, często z hantelkami, obejmujące brzuszki, unoszenia nóg, przysiady. Polecane są osobom, które nie lubią skomplikowanej choreografii czy bardzo intensywnego tempa zajęć.Tyle w czesci pierwszej :) Niebawem dalszy ciag wiedzy treningowej :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz